İletişim

Bu sistem yanıcı, sıvı kimyasal maddelerin veya yakıtların söndürülmesinde kullanılır. Kimyasal özelliklerine göre; protein bazlı, sentetik bazlı, film oluşturucu, alkole dayanımlı köpük çeşitleri bulunmaktadır. Köpüklü söndürme sistemleri otomatik veya manuel olarak dizayn edilir. Köpük, genel olarak, köpüklü sprinkler sistemi, köpüklü yangın dolapları, tank söndürme sistemi, köpüklü monitör sistemi, köpük jeneratörü gibi söndürme sistemlerinde kullanılır.

Foam kimyasal bileşiktir. Basınçlı su ile karıştığında, karışım köpük yapıcıdan tazyikle geçerken hava ile karışır ve kö­püğü meydana getirir. Köpük; yangın yüzeyini battaniye gibi tamamen kaplar, hava ile teması keser, ayrıca soğutma özelliği vardır. Bu nedenle iyi bir söndürücüdür.

Köpüklü söndürme sistemleri tank tarlalarında, petrokimya tesislerinde, limanlarda, yakıt aktarma istasyonlarında, uçak hangarlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.


Köpüklü Yangın Söndürme Tüpü Özellikleri

Yangın riski orta ve yüksek olan yerlerde tüm personelin bilmek zorunda olduğu şeylerden biri de köpüklü yangın söndürme tüpü özellikleridir. Zira kullanmak için yangın tüpünü tanımak ve her yönüyle bilmek gerekir. Diğer yangın tüpleri gibi basınç altında bekleyen kimyasallardan oluşan köpüklü yangın söndürme tüpleri, kolay bir müdahale ile çalışmakta ve yangına püskürtülmektedir.

Kullanılacağı yerin ve malzemelerin özelliğine göre değişebilen köpüklü yangın söndürme tüpü özelliklerinden ilki genel basınç altında olduğunun bilinmesidir. 50 kg ağırlığında mevcut bulunan yangın tüpleri olduğu gibi daha kolay taşınabilen ve daha küçük alanları koruyan 12 kg ve 6 kg’lık türleri de mevcuttur.