Galvanizli Kepenk Sİstmleri

Mutfaklarda ve diğer kullanım alanlarındaki davlumbazların, uzun süre temizlenmeden kullanıldığı taktirde içinde biriken yağların herhangi bir sebeple tutuşmasından kaynaklanan davlumbaz yangınlarının söndürülmesi oldukça zordur.

En teknolojik mutfak sistemlerinin bulunduğu ortamlarda bile yanıcı yağlar ve yüksek miktarda ısı sebebiyle olası yangın riskleri oluşmaktadır. Davlumbaz söndürme sistemi davlumbazlarda çıkacak yangınlarının söndürülmesinde en kolay ve en etkili çözüm yoludur.


Davlumbaz Söndürme Sistemi Yönetmeliği

Bakanlığın yıllardır yaptığı çalışmalar neticesinde davlumbaz söndürme sistemi yönetmeliği nihayet 09.09.2009 tarih ve 27344 sayılı Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamına girmiştir. Bu yönetmeliğe göre;

Konutlar hariç tutulmakla birlikte, alışveriş merkezlerinde, yüksek binaların mutfaklarında ve yemek üreten tesis veya fabrikalarda, aynı anda 100’den fazla kişiye hizmet veren mutfaklarda bulundurulması zorunlu olan davlumbaz otomatik söndürme sistemleri, ocaklarda kullanılan gaz türüne göre, gazı algılama, gazı kesme ve uyarı sistemi şeklinde döşenmelidir.

Bu yönetmelik kapsamında değerlendirilen davlumbaz söndürme sistemi yönetmeliğine bahsi geçen tüm işletmelerin uyması esastır. Aksi takdirde ceza-i müeyyidesi bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki kesilecek ceza, olası can ve mal kayıplarından daha önemli değildir ve hiçbir zaman olamaz da.