Endüstriyel Kapı

Soğutma Sistemleri 

Soğutma sistemleri, klima ile soğutma, split klima ile soğutma, yerden ve duvardan soğutma, soğuk oda ve soğuk depo kurulumu, merkezi soğutma sistemleri, fan coil soğutma, vrv ile soğutma gibi çeşitlendirilebilir.


Soğutma sistemleri sulu veya gazlı olarak yapılandırılır. AVM, Otel, Hastane, Endüstriyel ortamlarda, soğuk hava depoları, ilaç depoları, gıda depoları gibi mekanlarda mekanın ve ihtiyaca özel olarak projelendirilir.


Soğutma sistemleri belirli bir basınç durumunda bulunan likit soğutucu akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halinden tekrar sıvı hale dönüştürülmesi prensibi ile çalışır. Çevrim aracı olarak gaz kullanılır. Gaz kompresör yardımı ile ezilip sıkıştırılır ve bunun sonucunda sıvılaşır. Sıkıştırma işlemi sırasında bir ısı oluşur. Bu ısı fan aracılığı ile dış ortama atılır. Kompresör baskısı ile sıvı haline dönüşen gaz kompresörün baskısı azaltılarak tekrar gaz haline dönüşür. Bu arada bulunduğu ortamdan ısı çeker. Bu ısı çekme işlemi sayesinde ortamın sıcaklığı düşer. Dışarı serin hava üflenir. Bu çevrim işlemi tekrar edilerek ortam sıcaklığı düşürülür.


Klima ve soğutma sistemleri ilk yıllarında soğutucu akışkan olarak amonyak ve karbondioksit kullanıyordu. Ancak günümüzde freon kullanılmaktadır. Soğutucu akışkan gaz üzerinden çalışmalar devam etmektedir. Atmosfere en az zararı verecek gaz türü üretilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla r22 gazı kullanarak çalışan klimaların üretimi sonlandırılmıştır. Bu gazın üretimi kısıtlanmıştır. Mevcut stoklar 2020 yılına kadar kullanılabilecek ve daha sonra kullanımı yasaklanacaktır. Bunun nedeni bu gazın ozon tabakasına verdiği zarardır.


Çalışılan ya da yaşanan ortamın ısı konforu oldukça önemlidir. İdeal ısılarda çalışma performansını çok daha iyi düzeyde olduğu bilinmektedir. Klima ve soğutma sistemleri ideal çalışma ve yaşama ortamını sağlamaya çalışır. İleri soğutma sistemleri daha düşük sıcaklıklarda korunması gereken şeyleri korur. Sıfırın altı derecelerde durması gereken kimyasallar, tüketim maddeleri ve diğer maddeler soğutma sistemlerinin sağladığı imkanlarla korunur.